SinemaFanatik Forum

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Pages: [1] 2 3 4   Go Down

Author Topic: Üniversitelerin Sinema-Tv Bölümleri  (Read 11848 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
Üniversitelerin Sinema-Tv Bölümleri
« on: October 08, 2008, 01:56:51 PM »
Kimbilir aranızda okuyan vardır beni bilgilendirsin univeristelerin sinema tv bolumlerinde genel olarak hangi dallarda egitim veriliyor oyunculuk dısında

ornegin drama veya kamera arkasi isler yonetemenlik  kameramnlık vs...
« Last Edit: August 06, 2012, 07:12:39 PM by The Dark Knight Chrises »

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
Re: Üniversitelerin Sinema-Tv Bölümleri*
« Reply #1 on: October 08, 2008, 01:56:57 PM »
sinema-Tv bölümlerinin, bildiğim kadarıyla hiçbirinde oyunculuk eğitimi verilmiyor. en azından bizimkinde verilmiyordu.  Sinema-TV bölümlerinin amacı senarist, yönetmen, teknik eleman, vs. yetiştirmek zaten.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #2 on: October 08, 2008, 01:57:07 PM »
Arkadaşlar ben de hafiften düşünüyorum sinema - tv bölümünü ama mezun olunca para kazanabilecek miyim? Türkiye'deki sinema sektörü belli. Kaliteli bir şey yaparsan fazla para kazanmazsın.

Durum nedir bu bölümde?

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #3 on: October 08, 2008, 01:58:10 PM »
sinema sektörü yok ama televizyon sektörü var. zaten bir sürü senarist/yönetmen dizi filmler çekerek, reklam filmleri çekerek para kazanıyorlar; örnek olarak Sinan Çetin ve 9 filminin ismini unutuğum yönetmeni..

sinema oyunculuğu diye bir bölüm duymadım açıkçası, muhtemelen tiyatro okullarında aynı (tabiiki tıpatıp aynı değil) eğitimi alırsın herhalde..

mesela Bilgi Üniversitesi sinema televizyon bölümünün "biz öğrencileri sinema sektörüne hazırlıyoruz" gibi bir deyişi var (okuldaki meslek günlerinden alıntılar bunlar).. ilk 2 sene genel bir eğitim aldıktan sonra senaryo veya yönetim den birini seçmek zorunda kalıyorsun, yani birinde bir nevi uzmanlaşıyorsun. bu arada bilgi üniversitesinde Tuna Erdem'in ve Barış Pirhasan'ın ders verdiğini de not olarak ekliyim..

bildiğim kadarıyla diğer bir iyi okul da Anadolu Üniversitesi.. eskişehir'de. orada da bilgideki kadar büyük imkanlar mevcutmuş.. hatta uygulamalı eğitim gibi bir şeye geçiş yapıyorlarmış (canlı televizyon yayınında görev almak gibi)..

tabii bunlar kesin bilgiler değil, 2 sene önce sınava girmeden önce fikir edinmek için sağdan soldan topladığım bilgier.. pek birşey değiştiğini zannetmiyorum

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #4 on: October 08, 2008, 01:58:17 PM »
Bilgi Üniversitesi daha ziyade akademisyen olmakla ilgilenenlere yönelik bir eğitim sunuyor kanımca. Kendileri öyle bir iddiaya sahip olsalar bile, aslında sinemanın nasıl yapıldığını öğret(e)miyorlar. Ancak genç ve güzel (ve tercihen biraz da beyinsiz) bayanlar için reklam ve film piyasasında kolay iş bulabilmek için iyi bir referans olabiliyor isimleri.

Anadolu Üniversitesi gerek televizyon gerek belgesel ve animasyon alanlarında tatmin edici ve evet, gerçekten de kişiyi piyasaya iyi kötü hazırlayabilen bir okul.

Birçok okul var ve iyi kötü yanları var. Ama derdiniz sinema öğrenmekse öncelikle Mimar Sinan, ardından belki 9 Eylül önerilmelidir. Ve hayır, işsiz, parasız falan kalmazsınız. İster kamera asistanı ve türevi alanlarda, ister montaj piyasasında, ister reklam/dizi/film/televizyon sahalarında prodüksiyon veya reji gruplarında gayet tatmin edici, hatta yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. (Hele ki kendinizi satmayı ve belki bazı bağlantılar kurup, bunları kullanmayı da biliyorsanız, sizi kimse tutamaz.  Ama bunlar tabii ki kişiye kalmış şeyler...) Günün birinde iyi işler yapan, önemli biri bile olabilirsiniz. Piyasada tahmin ettiğinizden daha çok okullu var. Yani sinema-tv okuyup aç kalmaktan endişe etmeye gerek yok.

Ama öğrenciliği masraflıdır. Kısa film gibi projeleri çoğunlukla kendi cebinizden çıkan paralarla gerçekleştirmeniz gerekir. Hem bu süreç hem de daha sonrasında piyasada çalışmaya başladığınızda, aslında çoğu meslekten daha güç, yorucu olabildiğini de görürsünüz. Piyasada sıklıkla birbirinden embesil insanlarla uğraşmanız gerekir.

vs. vs...

ama bana sorarsanız, zevklidir. ve başka türlüsünü düşünemezdim...

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #5 on: October 08, 2008, 01:58:46 PM »
sinema tv bölümünün temel dersi fotoğrafcılıkla başlar. ve illa ki yönetim dersi (yönetmenlik) bunun dışında aldığınız sanat tarihi, senaryo alt yapı oluşturma amaçlı bir ders. fotoğrafcılıktan sonra kamera ve ses olayını öğreniyorsunuz.

oyunculuk dersleri veren sinema tv. bölümleri mevcut. fakat sinema tv bölümü g.sanatlar dışında yanılmıyorsam ilertişim fakultesi çatısında öğretiliyor. bilgi univ. gibi.. ama emin değilim. g.sanatalr fakultesinde oyunculuk eğitimi secmeli ders olarakta verikliyotr. mesela beykentte levent krıcanın girdiği "komedi&karakter" dersleri gibi.. bunun dışında salt oyunculuk adında bölümlerde var..

para kazanmak gerçekten zor. ilk olarak ismini duyurman gerekiyor ki buda herşeyden önce sermayenin orantılı olduğu birsey. ben forma defalarca yazdım ama gene yazıyorum. bir film cekmek öğrenci için cok masraflı bir iş.. masraftan kurtulmak için sponsor bulmak daha zor bir iş. hadi bunalrın hepsini yaptın diyelim bu seferde kendini kabul ettirmen gerekiyor. kısır bir döngü içinde ki turk sinemasıdna sanatsal bir portre cizmek herseyden önce bir intihar. o yüzden yönetmenligin en iyi kazancı dizilerdendir.. yani söyle bir olay var ki türkiyede hiç bir yönetmen cesaret edipte kendi bagımsız fikrini ve hırslarını yansıtamaz. yansıtıyorsa o kişinin maddi kaygıları yoktur..

doğru bir söz. sinema bölümünden mezun olup sinemaya karışamıyorsan soluğu tv.lerde alıyorsun. yayın yönetmeni, yapımcı, ışıkcı, kemeraman vs... oluyorsun. fakat bu sinema tv.den mezun olan bir kişini başına geelcek en kötü sonuçtur. tv'de çalışmanın zorlukları ve alınan maddi karşılık cok orantısızdır. türkieyde en iyi yönetmen olsan bile bir şekilde tv'ye sapıyor yada kapagı öğretim görevlisi olarak üniversitelere atıyorsun. sinan cetin. m.altıoklar, levent kırca gibi isimler. simdi hepsi kendi sovlarını yapıyor. en son örnek levent kırcanın "öğrenciye ders verdim" seklinde ki manken rezaleti.  bunların hepsine tavırım. sadece nuri bilge hariç.. o gercekten birseyler biliyor..

ve sinema okumak istiyorsanız cok uzun bir dusunme surecinden sonra karar verin. cunku geleceği mechul bir meslek.. sonra hangi univ. olacağına karar verin.. egitim alanında anadolu ve bilgi favorilerim. imkan açısnda ise beykent...

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #6 on: October 08, 2008, 01:58:56 PM »
Radyo televizyon sinema masterı yapıyorum. Bana hobi olsun diye başladım. Zaman zaman çok keyif alıyorum. Ama bu alanda çalışmayı düşünmüyorum.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #7 on: October 08, 2008, 01:59:25 PM »
calışmak zaten belirttiğim gibi sefalete bilet almak gibi birsey.)
ama okul süreci gercekten cok zevklidir. özellikle fotoğraf olayı ister sinemada okuyun ister ciftci olun yapmanız gereken bir uğraş.. unutmayın ki bir cok ünlü yönetmenin asıl meslekleri fotoğrafcılıktır..

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #8 on: October 08, 2008, 01:59:33 PM »
Ders programımda bu. İlk dördü zorunluydu. Sekiz dersi verip, bi de gelecek sene tez yazmam gerekiyo.

1-Kitle İletişim Araçlarinda Denetim 
2-Medyanin Güncel Sorunlari
3-Eğitim Ve Kitle İletişim Araçları
4-Seminer
5-Popüler Anlati İncelemeleri
6-Televizyon Gazeteciliği
7-Film Kuramlarında Yeni Yaklaşımlar
8-Yeni Medya İncelemeleri

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #9 on: October 08, 2008, 02:00:04 PM »
peki arkadaşlar yurt dışındaki üniwersitelerde okumanın türkiyede okumaya nazaran artıları-eksileri nelerdir???
bunun için yurt dışındaki üniwersitlere para mı dökülüyo???
zaten ben de 3 senedir kendim için en doğru olan şeyi düşündüğmü sanıyorum..SİNEMACILIK!!!hayatta tek hayalini kurduğum ve ulaşmaya çalıştığım tek şey!!!!
bizim okulun tiyatro grubundayım ama bana ne kadar yarar sağlarki...KOCAMAN Bİ HİÇLİKTEN BAşKA HİÇBİşEY!!!!
ve bu sinema bölümlerinin puanları çok mu yüksek??kafayı mı yemek gerekir öss ye çalışırken yoksa konservaturara gitmek mi en doğrusu???
benim diğer isteiğim de gazetecilikten yana ama sinema yı daha çok isitoyrum ama türkiyenin durumunu göz önünde bulundurarak kendimi bu piyasa çarçur etmek istemiyorum!!!siz büyüklerim olarak bana benim yanlış düşünüp düşünmediğimi söyleyebilirsiniz..yaşıtlarımda sööleyebilir tabi :)
yurt dışında sinemacılık okumak çok mu zor???ne gibi zorluklar bunlar??
orda her sinemacılık okuyan hollywood a yada broadway e gidebiliyomu???
yardımlarınızı sonuna kadar bekliyorum!!!gerekirse her yeni sayfaya bu yazıyı copy/paste larım :) her giren görsün diye :)

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #10 on: October 08, 2008, 02:00:10 PM »
turkiyede ki puanlar o kadarda yuksek değil. ama sinema tv'yi kesinlikle tiyatroyla karıstırma cok alakasız iki sey. yurt dışında ucretsiz yerlerde avr paralı yerlerde var. ama yurt dışına cıkmak istiyorsan önce turkiyede bir univ.e gir ve g,irdiğin univ.in anlaşmalı oldugu univlersitelere git. oradaki ilk problem dil olur sanırım. diğer problemse turk kulturuyle yetismis birinin yurt dısında ne tur isler yapacağı mevzusu.) 

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #11 on: October 08, 2008, 02:00:18 PM »
her türlü kültüre açık , ingilizcesi yaşına göre çok çok iyi (bi türk için) , halim selim bi şahıs olan beni ne doktorlar ne mühe.....öfff ne saçmalıyorum ben ya!!

battaniye ben tv istemiyorum !!!asla bi mehmet ali erbil olmak istemiyorum!!!!sadece sinema!!!o zaman dediğin gibi yaparım önce burda bi üniversite daha iyi galiba!!

tiyatroyu bende istemiyorum zaten sadece karakterimi geliştirmek için!!

en başta deiğim gibi hiç bi kültür beni etkilemez yani kendimden asla şaşmam!!amerikalılar sonuçta ne diicek!!aaa bu türk, sevişemez mi diiceek!!!!bu yüzden bu "uyuşmama" konusunu pek takmıyorum!!!her şey yetenek diiilmi zaten!!yetneğim varsa neden olmasın??sanki hollywood amerikalılarlamı taşıyo??güney afrika charlize theron ve oscar!!en başta bu işin oscarlık olcağnı kim tahmin edebilirdiki taaaaa güney afrikadan!!!yada haluk bilginer-buffalo soldiers-hollywood.....yani ben niye olmiim!!benim övünç kaynaklarım en azından şimdilik böyle!!
zaten hollywood yada broadway adamda iş varsa isterse gürcistanlı olsun ucunda para olduğu için otu boku oynatır yani!!!
en azından bu işe harry-frodo-neo diye zart dalmam yani!!!yönetmene çay taşırım montajla uğraşırım yapıcı olurum ama sonuçta bişeyler olurum heralde!!ama sinema cı olmalıyım yoksa başka hiçbişey yapamam ben bu hayatta!!!ne matematik ne fen!!ikisinide sevmiyorum ama türkçe-sosyal de mükemmelim!!
şimdilik düşünceler bunlar tabi ama büyüdükçe fikirlerim de değişir heralde!!fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmak kötü bişey!!!

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #12 on: October 08, 2008, 02:00:24 PM »
yurtdışında üniversite okuyanlar genelde türkiyede üniversiteyi kazanamayanlar oluyo. tabii çok üstün yetenekli olupta burs kazananlardan değilsen. onun dışında yurtdışında parasız okuyamazsın. Amerika'da okumak için senelik ortalama 50 bin doları gözden çıkarman gerekir. (Biliyorum çünkü ablam başvurmuştu.) türkiyede radyo televizyon fakültelerine girmek o kadar da kolay değil. Tabii özel bi üniversitede okuyacaksan o başka. walkabout ta yazmış zaten bu konuda başta gelen Anadolu Üniversitesi vardır. İşin erbabıdır, idealist gençlerle doludur.onun dışında Mimar Sinan Üniversitesi var. Ama burdan çıkınca kimse size yönetmen ya da oyuncu diploması vermez. üniversite sadece bir basamak olabilir, ilerisi sizin kabiliyetinize, kendinizi geliştirmenize bağlıdır. Okulunu okumadan da bunları olamaz mısın. Gayet olursun tabii.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #13 on: October 08, 2008, 02:00:31 PM »
şunu söyleyeyim sadece. Sinemacı olmak istiyorsanız. Yurt dışında okuyacaksınız ve yurt dışında yaşayacaksınız. Çünkü Türkiye'de tanıdıklarınız olmadan sinemacı olamıyorsunuz bile.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #14 on: October 08, 2008, 02:00:38 PM »
anadolu ünv ve mimar sinan devlet ünv.leri olarak ii tabii. ama imkanlara, fırsatlara bakmak lazım karar verirken. bu konuda özeller daha avantajlı bence. beykent ve bilgi mesela.
beykent hakkında fazla bilgim yok açıkçası ama hocaların öğrencilere destek olduğunu biliorum. bilgi'deki sistemi daha ii biliyorum. en azından özgün projeler için öğrenciler destekleniyolar. bi devlet ünv.de bi öğrencinin bi film çekebilmesi için (yok kamerası yok izni filan) aylarca uğraşması gerekiyo ama özel ünv.de okuyanlar bu konuda çok şanslı.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #15 on: October 08, 2008, 02:00:51 PM »
bir $eyi merak ediyorum:
$u an için sinema & tv dalında en iddialı üniversite hangisi?
aynı sorunun ba$ka hali;
hangi üniversitede sinema & tv eğitimi en iyi $ekilde veriliyor?

forumda, sinema & tv bölümünde okuyan öğrenciler var mı?

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #16 on: October 08, 2008, 02:00:58 PM »
türkiye'de Anadolu üniversitesi ve Mimar Sinan demiştik. Ben yüksek lisans öğrencisiyim. walkabout'ta radyo televizyon sinema bölümü mezunu.

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #17 on: October 08, 2008, 02:01:06 PM »
sinema-tv... güzel sanatlar fakültesi yani... ;)

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #18 on: October 08, 2008, 02:01:18 PM »
ben üniversiteyi özel bi üniversitede okudum. Başkent Üniversitesi. Bilumum kurslarla alabileceğim kofti bi eğitime dünya kadar para akıttık. şimdi Gazideyim. Hangisinde daha çok şey öğrendin, memnunsun diye sorsan Gaziyi tek geçerim. Eğitim, ortam, arkadaşlar.. ee üniversite sınavında tutturabilseydim puanı ne işim vardı Başkentte. Sadece Radyo, tv. bölümleri için demiyorum genel olarakta, özel üniversitelerden de iyi olanlar var tabii. Bilkent gibi. Bizim zamanımızda Bilkent mühendisliklere sadece bursluları alırdı. şimdi paralıda alıyorlar sanırım. Uzak kaldık sınav sistemine tabii.

Ama Türkiye'nin en önde gelen üniversiteleri benim bildiğim, Odtü, Boğaziçi.. bunlar devlet üniversitesi değil mi?

MireTopic starter

• Administrator
  • Don Corleone
  • I'm a junkyard
« Reply #19 on: October 08, 2008, 02:01:30 PM »
eğitimi imkan ve öğrenim olarak ayırırsak vakıf üniv.lerinin imkanları çok daha fazla. eğitim açısındanda iyiler aslında. özellikle bilgi üniv.i için iyi şeyler söylüyorlar. bahçeşehir ve beykentte fena değil. ama benim favorim anadolu üniv.
Pages: [1] 2 3 4   Go Up
« previous next »